Ce vezi si ce faci in Bulgaria

Sofia

  • Muzeul de istorie a Sofiei – relativ nou si nu prea mare (doar 8 camere);
  • Muzeiko – muzeu pentru copii, are si un playground;
  • Muzeul National de Istorie – unul dintre cele mai mari muzee din Balcani;
  • Catedrala Sf. Nevsky – una dintre cele mai mari biserici ortodoxe din lume;
  • Biserica Boyana – la poalele muntilor Vitosha, inclusa in Patrimoniul Unesco;
  • Manastirea Rila – 100km de Sofia, aflata intr-un parc national, una dintre cele mai cunoscute biserici ortodoxe din estul Europei;

Varna

  • Muzeul Naval – unul dintre simbolurile Varnei, contine si un distrugator din primul razboi mondial;
  • Acvariul din Varna – contine peste 140 de specii de pesti din Marea Neagra si Mediterana;

Nessebar – inclus in Patrimoniul Unesco, cu stradute inguste, pline de restaurante si magazine de suveniruri.

Bulgaria – Plaje (cele mai frumoase)

  • Marina Devi – este un port pentru yacht-uri in Sveti Vlas; are o plaja cu nisip careia i-a fost acordat Blue Flag pentru apa limpede;
  • Sunny Beach – 8km de plaja, populara printer turistii est-europeni, cu night-club-uri, sporturi pe apa si baruri;
  • Harmanite, Sozopol – inca o plaja cu stage albastru, preferata de familii cu copii pentru ca apa este calma si putin adanca; are tendinta de a devein aglomerata in sezon;
  • Kavatsite, Sozopol – o plaja linistita si foarte frumoasa, amenajata;
  • Smokinya, Sozopol – favorite printre camperi si familii cu copii; apa este mica si calma si sunt si cateva baruri pe plaja
  • Pomorie – una dintre cele mai curate plaje, frecventata mai ales de persoanele de varsta medie; linistita, doar cu cateva baruri;
  • Sinemorets Veleka – Sinemorets este un mic sat in sudul coastei bulgare; pana acum era un loc pentru familii cu copii, dar a inceput sa fie frecventat din ce in ce mai mult de tineri artisti din Sofia; langa sat, acolo unde raul Veleka se varsa in mare, exista o plaja frumoasa, fara amenajari;
  • Kara Dere – fara amenajari, este locul spiritelor libere si a sunetelor de chitara;
  • Bolata – langa Kavarna, una dintre cele mai frumoase plaje din Bulgaria; face parte dintr-un parc national;
  • Nisipurile de Aur – la 20km de Varna, gasim alta plaja cu steag albastru, este o plaja plina de distractii, potrivita tinerilor; este in nordul coastei Bulgariei, deci apa marii e de obicei putin mai rece decat in rest; e mai putin sarata decat Sunny Beach
  • Albena – kids-friendly, cu parcuri acvatice, circuite de mini-golf si parcuri tematice; trenuletele sunt mijloacele de transport pe plaja; apa este clara, cu intrarea lina;
  • Ahtopol – langa granita cu Turcia

Agentii care vand pachete pentru Bulgaria:

  • Agentia 1Click Travel, link aici.
  • Agentia Dolphin Travel, link aici.

Bulgaria – Vremea si temperatura apei marii

 Temp. Max (oC)Temp. min (oC)Zile cu ploaieTemp. apei marii (oC)
Ianuarie6-12110
Februarie80229
Martie113209
Aprilie1672611
Mai21122116
Iunie25162421
Iulie28181624
August27171824
Septembrie24152322
Octombrie19142419
Noiembrie1362715
Decembrie822512

Articole pe bloguri din Romania, pentru mai multe informatii:

Bulgaria, unde stai – cazari testate si de membrii grupului Vacante sub 500 de euro

Hotel/ApartamentRegiuneaSitePe plajaKids friendly
Ralitsa Superior PrimasolAlbenalink950mda
Maritim Paradise Blue Hotel & SpaAlbenalinkdada
Apartament Winslow HighlandsBanskolinknuda
Predeal Nadezhda ApartamentBanskolinknu 
Hotel Club MartinBanskolinknuda
Green Life ResortBanskolinknunu
White LagoonBalchicklinkdada
Euphoria Club HotelBorovetslinknuda
Marina Royal PalaceDunilinkdada
Veramar hotelKranevolink50mda
Therma Palace ApartamentKranevolink10minda
pensiunea AmphoraKranevolink350m 
Algara BeachKranevolinkdada
Sol PalaceNessebarlink50mda
Hotel Madara,AtlasNisipurile de Aurlink400mda
Hotel Melia Grand HermitageNisipurile de Aurlinkdada
Kini HotelNisipurile de Aurlink250mnu
Hotel Casino AsteraNisipurile de Aurlink200mda
Hotel AtlasNisipurile de Aurlink20minnu
Hotel LiliaNisipurile de Aurlinkdada
Hotel Arena MarNisipurile de Aurlink17minda
Hotel Primasol Sunlight SunriseNisipurile de Aurlink300mda
Marina Grand Beach HotelNisipurile de Aurlinkdada
Hotel KaliakraNisipurile de Aurlinkdada
Grifid Encanto BeachNisipurile de Aurlinkdada
Berlin Golden BeachNisipurile de Aurlinkdada
Grifid Vistamar HotelNisipurile de Aurlinkdada
Sentido MareaNisipurile de Aurlinkdada
Topola Skies Resort and AquaparkKavarnalinkdada
Aquapark Sol LunaBay ResortObzorlinkdada
hotel sunrise all suites resortObzorlink350mda
Hotel Reina del MarObzorlinkdada
HVD MiramarObzorlinkdada
PLANETA Hotel & Aqua parkSunny Beachlinkdada
Hotel MarvelSunny Beachlink50mda
Club Calimera Imperial ResortSunny Beachlink150mda
BellevueSunny Beachlinkdada
Evrika Beach Club HotelSunny Beachlinkdada
Riu HeliosSunny Beachlinkdada
Neptun itiSunny Beachlinkdada
Blue PearlSunny Beachlinkdanu
AstoriaSunny Beachlinkdada
MajesticSunny Beachlinkdada
Hotel Smartline MeridianSunny Beachlink200mnu
Downtown Plovdiv Family HotelPlovdivlinknuda
Family Hotel RamiraKiustendillinknuda
Hotelul LotosBalchicklink50mnu
Premier fort club si Premier Fort Beach ResortSveti Vlaslinkdada
Wave resortPomorielinkdada

V500.RO este site-ul grupului de Facebook Vacante sub 500 de euro.

Va invitam sa va alaturati noua! Despre grup puteti citi aici.

Pe site mai puteti gasi informatii despre Thassos, aici si despre Antalya, aici.